Wycieczki autokarowe – wielogodzinna podróż autokarem – co zabrać?

Setki a może nawet tysiące kilometrów przemierzanych w autokarze podczas wycieczek objazdowych nie musi kojarzyć się z męczarnią. Dla większości osób jest to najciemniejsza strona wycieczki. Stąd wiele, często podróżujących, osób przestawiło się na transport lotniczy. Przemieszczanie się autokarem ma też swoje zalety, a przy odpowiednim przygotowaniu się, będzie całkiem znośne, a być może nawet przyjemne.

Na co możemy liczyć? Na trasach długodystansowych autokary wyposażone są w klimatyzację, toaletę (nie zawsze chętnie otwieraną), wygodne rozkładane fotele, światełko nad fotelem, odtwarzacz dvd, barek. W barku obsługiwanym przez kierowców można kupić napoje ciepłe (herbata, kawa) i zimne (woda, soki, piwo). Przy objazdowych wycieczkach zagranicznych wymienione wyżej rzeczy to już standard. Poza tym należy się spodziewać co 2-4 godziny jazdy przerwy na toaletę, papierosa, a przede wszystkim na „wyprostowanie kości”. Tu najlepiej nie przyjmować postawy siedzącej tylko spacerować, koniecznie wyjść z autokaru nie patrząc na porę dnia czy nocy.

Przed zajęciem miejsca w autokarze należy pamiętać o tym, że dostęp do bagażu głównego, który trafia do luku bagażowego, będzie możliwy dopiero po dotarciu do miejsca docelowego. Dlatego też w bagażu podręcznym muszą znaleźć się rzeczy przydatne podczas całego naszego przejazdu. Wielu doświadczonych podróżników podaje swoje listy najpotrzebniejszych rzeczy; dla każdego coś innego, ale najważniejsze są:

 • dokumenty (uwaga: łatwo pomylić prawo jazdy z dowodem osobistym – ma to niebagatelne znaczenie przy wyjazdach zagranicznych),
 • lekarstwa – w tym coś na chorobę lokomocyjną np. lokomotiv czy aviomarin, torebka foliowa w razie czego,
 • jedzenie i picie (uwaga: lepiej zrezygnować z chipsów, popcornu, batoników kosztem zdrowej żywności, a co najważniejsze takiej, po zjedzeniu której będziemy pewni, że nie spotkają nas problemy żołądkowe),
 • środki higieny – chusteczki nawilżone, szczoteczkę i pastę do zębów,
 • poduszka lub zagłówek – mała drzemka, a nawet głęboki sen przy przejazdach nocnych to stały element długiej podróży autokarem,
 • kocyk lub bluza – brak ruchu powoduje, że inaczej odczuwamy temperaturę przy włączonej klimatyzacji, stąd coś grubszego do ubrania lub przykrycia,
 • książka lub czasopismo (uwaga: przy nierównych drogach niektórzy mogą odczuwać ból oczu lub głowy),
 • odtwarzacze mp3, mp4, gry, smartfony tp.

Inne porady:

 • Pamiętaj o zachowaniu porządku wokół siebie. Kosze na śmieci z całą pewnością znajdą się w autokarze.
 • Picie alkoholu w autokarze to często spotykany element podróży zwłaszcza przy wyjazdach zakładowych, integracyjnych. Wszystko jest dozwolone, ale z umiarem.
 • W przypadku mdłości warto obserwować horyzont lub patrzeć do przodu – na przednich siedzeniach. Niektórym pomaga ssanie miętowych cukierków lub żucie gumy. Guma do żucia przydaje się też przy jeździe w górach.
 • Dobry nastrój, relaks, wesołe towarzystwo współpasażerów, myślenie o celu podróży, dobre samopoczucie – to bardzo ważne punkty, by mile spędzić czas. Pomaga w tym często dobry pilot. Jego opowiadania mogą nie tylko uprzyjemnić, ale „skrócić” czas jazdy.

Miłej podróży życzy Biuro Turystyczne Allora.