Wycieczka pobytowa nad Jeziorem Garda – zwiedzanie z wypoczynkiem (9 dni)

Wyjazd grupy osób zgromadzonych się przy parafii pw NMP Niepokalanie Poczętej w Poznaniu. Warunkiem udanej imprezy była konieczność codziennej kąpieli w Jeziorze Garda. Udało się ze wszystkim. Znalazłem również kantynę z dobrym i tanim winem i oliwą z oliwek.

Sirmione – mieszanina starożytności, średniowiecza i współczesności. Sirmione to półwysep i miejscowość ze wspaniale zachowanym zamkiem średniowiecznym pochodzącym z XIII/XIV wieku przez członków rodu Scaligeri i pozostałościach po willi z czasów starożytnego Rzymu tzw. Grotach Katullusa. Nie należy zapominać o Marii Callas, która mieszkała tu w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku i o sprzedawanych gigantycznych lodach, które za każdym razem polecam swojej grupie. Latem zabierzcie ze sobą stroje kąpielowe, bo jest tu wspaniała i wyjątkowa plaża. Na czym polega jej wyjątkowość – musicie tam pojechać!

Sanktuarium Madonna della Corona – pięknie położone Sanktuarium Maryjne koło Werony robi wrażenie z dołu i z góry. Eremici dali początek temu sanktuarium. Rzeźba Madonny z pomalowanego kamienia pochodzi z roku 1432. Na kamieniu wyryte jest nazwisko fundatora rzeźby. Papież Jan Paweł II ustanowił kościół Bazyliką Mniejszą po czym odwiedził to miejsce w 1988 roku. Miejsce niezwykłe, do którego zmierzają nie tylko pielgrzymki.

Garda – miejscowość nad jeziorem o tej samej nazwie, w której polecam szczególnie małą wspinaczkę na Rocca del Garda – tylko dla samych widoków. Jest górą wznoszącą się około 283 m npm. Nazwa Garda jest mieszaniną słowa longobardzkiego Warda i słowa guardia, czyli wysokiego miejsca służącego do obserwacji lub fort czy twierdzę wzniesioną na górze podczas pierwszych barbarzyńskich najazdów. Sama miejscowość jest dobrym miejscem do codziennego plażowania. 

Monte Baldo (2218 m n.p.m.) Największą atrakcją jest znajdująca się tutaj stacja kolejki linowej na szczyt Tratto Spino. To jedyna na świecie kolejka linowa, gdzie w trakcie wyjazdu wagonik pomału obraca się wokół własnej osi. Wjazd na szczyt Monte Baldo dzieli się na dwa etapy. Za pierwszym razem pokonujemy długość 1512 m i wznosimy się o 463 m do San Michele. Drugim etapem jest wyjazd z San Michele na Monte Baldo. Długość drugiego odcinka to 2813 m, a różnica wysokości to aż 1187 m. To właśnie na drugim odcinku wagon powoli obraca się wokół własnej osi. U góry warto mieć cieplejsze ubranie.Werona – miejsca gdzie wycieczki najczęściej nie dochodzą

Werona – miasto liczące ok. 255 tys. mieszk. w prowincji Wenecja Euganejska, położone nad rzeką Adyga, jest miastem przemysłowym i turystycznym. Przez turystów nazywane miastem Romea i Julii. Powstało już w V-IV w. p.n.e. W 1822 r. w Weronie odbył się czwarty i ostatni kongres Świętego Przymierza – sojuszu po wojnach napoleońskich między Rosją, Prusami, Austrią i Francją. Znajdziemy tu pozostałości z czasów starożytnych i z okresy średniowiecza. Do niektórych miejsc grupy nie dochodzą wraz z przewodnikami. Jednym z powodów są konieczne bilety wstępu, np. Chiesa Santa Anastasia, czy Catedralle di Verona Santa Maria Assunta. Polecam dodatkowy spacer zamiast zakupów.Park Rozrywki Gardaland – zabawy nie tylko wodne. To największy park rozrywki w tym rejonie Włoch, 60 ha. Jest najczęściej odwiedzanym parkiem we Włoszech. Rocznie przyjeżdża tu około 3 miliony ludzi. Nie tylko dzieci znajdą tutaj coś dla siebie, ale ich rodzice skorzystają z atrakcji typu Blue Tornado, czyli kolejki górskiej. Park podzielony jest na trzy strefy – Fantasy, Adventure, Adrenaline. Są bary, restauracje, jest kino, akwarium i parę innych ciekawostek.

Sardynia – zwiedzanie i wypoczynek

Sardynia ze swoimi pozostałościami budowlanymi sięgającymi XVII wieku p.n.e. To symbol Sardynii – nuraghe – megalityczne budowle powstałe bez użycia zaprawy z ociosanych kamieni występują tylko tutaj na Sardynii. Najsłynniejsze nuraghe to Su Nuraxi w miejscowości Barumini. To warowne wieże obserwacyjne, budowle o charakterze obronnym, albo świątynie, które stanowią często całe kompleksy tworząc coś w rodzaju zamku.  Zwiedzenie jednego kompleksu jest obowiązkiem na Sardynii. Na zdjęciach Nuraghe Palmavera koło Alghero.

Podziękowanie

W dniu wczorajszym odeszła od nas nauczycielka i znakomita organizatorka grup szkolnych na wycieczki do Włoch – pani Iza. Pilotowałem Jej grupy kilkakrotnie. Wspominam mile te niezwykłe wyjazdy organizowane przez BT Kanion. Jedna z grup w 2017 roku tak mi podziękowali. Ja też dziękuję.

Wycieczka pobytowa nad Jeziorem Garda – zwiedzanie z wypoczynkiem

Sirmione – mieszanina starożytności, średniowiecza i współczesności

Sirmione – półwysep i miejscowość z wspaniale zachowanym zamkiem średniowiecznym i pozostałościach po willi z czasów starożytnego Rzymu tzw. Grotach Katullusa. Nie należy zapominać o Marii Callas, która mieszkała tu w latach pięćdziesiątych dwudziestego wieku i o sprzedawanych gigantycznych lodach. Latem zabierzcie ze sobą stroje kąpielowe. 

Sirmione – Jamaica Beach 

Ta wyjątkowa plaża przybiera różny wymiar w zależności od pory roku – nawet w okresie największego sezonu turystycznego. 

Sanktuarium Madonna della Corona 

Pięknie położone Sanktuarium Maryjne koło Werony robi wrażenie z dołu i z góry. Eremici dali początek temu sanktuarium. Rzeźba Madonny z pomalowanego kamienia pochodzi z roku 1432.
Papież Jan Paweł II ustanowił kościół Bazyliką Mniejszą po czym odwiedził to miejsce w 1988 roku. 

Garda – widok z Rocca del Garda 

Garda – miejscowość nad jeziorem o tej samej nazwie, w której polecam szczególnie małą wspinaczkę na Rocca del Garda – tylko dla samych widoków. 

Werona – miejsca gdzie wycieczki najczęściej nie dochodzą 

Do niektórych miejsc grupy nie dochodzą wraz z przewodnikami. Jednym z powodów są konieczne bilety wstępu, np. Chiesa Santa Anastasia, czy Catedralle di Verona Santa Maria Assunta. Polecam dodatkowy spacer zamiast zakupów.