Rejs Groty Gargano

Półwysep Gargano to ,,ostroga włoskiego buta”, która wchodzi 70 km w głąb Morza Adriatyckiego. Ale w pradawnych czasach była to wyspa. Wyspa do stałego lądu przyłączyła się po trzęsieniach ziemi i osuwaniu się gruntów w czasie powodzi. Półwysep tworzy ogromny masyw wapienny. Na Półwyspie Gargano znajdują się dwa malownicze jeziora Lago Varano i Lesina.  Najwyższy szczyt Gargano to Monte Calvo 1065m npm. Większość półwyspu objęta jest Parkiem Narodowym Gargano, na terenie którego znajduje się kilka rezerwatów m.in. nad wspomnianymi wcześniej jeziorami oraz najbardziej znana Foresta Umbra (Las cieni). Cały półwysep odznacza się przepięknymi krajobrazami, malutkimi wioseczkami i centrami turystycznymi. Do najbardziej znanych miejscowości należy San Giovanni Rotondo, gdzie żył, pracował i został pochowany ojciec Pio. Drugą miejscowością znaną już od przełomu 5 i 6 wieku Monte Sant’Angelo, na szczycie której znajduje się piękny zamek i sanktuarium św. Michała Archanioła. Wśród kurortów wakacyjnych słynie  Vieste z swoim symbolem Pizzomunno, Peschici,  Rodi Garganico i Manfredonia.

Linia brzegowa Gargano a szczególnie wybrzeże pomiędzy Vieste i Mattinata  charakteryzuje się ciekawymi plażami w zatoczkach, skałami, dużymi kamieniami, ujściami rzek, zatokami. Znajduje się tam około 20 grot, powstałych w wyniku procesu krasowienia, czyli poprzez procesy rozpuszczania się pod wpływem wiatru i wody.
W starożytności w tych grotach łowiono ryby, a w latach 60’ i 70’ były dobrym miejscem postoju dla przemytników. Jest tu „Grotta del Serpente” – Grota Węża, zwana tak, od skamieniałości gadów tam znalezionych. „Grotta Campana Grande” – wysoka przypominająca kształtem dzwon w środku, „Grotta Smeralda”, którą zamieszkują nietoperze, „Grotta Sfondata” – Grota Przebita czyli nie posiadająca stropu, „Grotta Calda” – Gorąca Grota, nazwana z powodu wysokich temperatur panujących w środku, „Grotta dei Pomodori”. Arco dei Innamorati i San Felice są najbardziej znanymi  łukami, pod którymi przepływa woda a pokryte są roślinnością śródziemnomorską. Aby wszystkie te i inne wspaniałości zobaczyć (miejscowości nadmorskie, liczne wieże wybudowane za rządów hiszpańskich, malowniczo położone plaże, trabucchi służące do połowu ryb) koniecznie trzeba wybrać się na „Tour delle Grotte” czyli rejs na oglądanie grot. Wypływając łodzią, zabierającą na pokład około 150 osób, jest możliwość obejrzenia wspaniałego wybrzeża Gargano od strony Morza Adriatyckiego. Wpływa się do kilku grot przeciskając się przez wąskie wejścia do jaskiń. Kapitan łodzi musi wykazać się swoimi umiejętnościami, bo liczą się dosłownie centymetry. To wspaniała całodzienna przygoda połączona z dwugodzinnym plażowaniem na Baia di Campi.